Kurumsal Kimlik

AnasayfaKurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik, bir firma yada markanın ruhunu, kimliğini yansıtan görsel öğelerin bütünüdür. Markanın güven algısı oluşturabilmesi için olmazsa olmazların başında gelen kurumsal kimlik kılavuzu; logo tasarımından kartvizit tasarımına, antetli kağıt tasarımından cepli dosya tasarımına, diplomat zarf tasarımından ambalaj tasarımına, personellerin kıyafetinden araç giydirmeye kadar, kurumun tüm görsel öğelerini içermektedir.

Başarılı bir kurumsal kimlik tasarımı için, kullanılan tüm görsel öğelerin bütünlük algısı yaratması ve markayı en doğru şekilde yansıtması gerekir. Bir markanın, rekabet piyasasına güçlü bir şekilde girmesi veya konumunu güçlendirmesi için en önemli şeylerden biri görsel olarak nasıl bir algı yarattığıdır. Bu algıyı güçlendirmenin en etkili yolu da başarılı bir kurumsal kimlik tasarımıdır. Etkili bir kurumsal kimlik kılavuzu, markanın imajına artı değer katarak güvenilirliği ve akılda kalıcılığı artırır. Bu yüzden firmaların reklam-iletişim stratejilerinde kurumsal kimlik kılavuzunun mutlaka yer alması gerekir.

Kurumsal Kimlik Tasarımının amacı, kurumların veya firmaların ürün ve hizmetlerini, kuruluş amaçlarını, sektörel konumlarını, firma prensip ve ilkelerini en kısa sürede ama en etkili bir biçimde hedeflenen kitleye aktarmaktır. 

Kurumsal Kimlik Tasarımı bir firmanın dışarıdan görünen yüzünün temsili olduğundan dolayı bu yönde hazırlanan çalışmaların oldukça titizlilikle ve özenle ve her küçük detaya dikkat edilerek hazırlanması gerekmektedir.

Kurumsal Kimlik Çalışmalarının başarılı bir şekilde yürütülmesi ve hedeflenen kitlelere doğru ulaştırılması halinde firmanız diğer rakiplerinizin arasından farklılık yaratarak her zaman güçlü bir konumda yer alacaktır. Bu firmaların gerek hizmet ettiği sektörün içinde gerekse hedeflediği ve ulaştığı kitleler içinde büyük bir saygınlığa ve müşteri memnuniyetine ulaşması Dijidex Tasarım sayesinde hızlı bir şekilde sağlanacaktır.

Günümüzde büyümek isteyen firmaların üzerinde yoğunlaştığı diğer bir önemli konu da markalaşma yolunda ilerlemektir. Bir firma kurumsal kimliğe ne kadar önem verirse çalışmalarını bu yönde profesyonel şekilde yürütürse markalaşma yönünde de o kadar doğru adımlar atmış olur.

Kurumsal kimlik tasarımının amacı hedeflenen kitliye en kısa zamanda ulaşılmasını sağlamaktır fakat bunu yaparken hassas ve özenle hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Reklam hizmetlerinin günümüzde maliyetlerinin yüksek oluşu ve büyük kitlelere basım yoluyla ulaşmanın şirket giderlerini çok fazla arttırmasından dolayı şirketler yeteri derecede kendini tanıtmaktan korkar hale gelmişlerdir.

Firmaların bu maliyeti hem düşürmek hem de daha hızlı şekilde hedeflenen kitlelere ulaşmasını sağlamak için Kurumsal kimlik tasarımı hakkında bilgi edinmesi ve bu konuda profesyonel ekiplerle amacına uygun çalışmalar yapması gerekmektedir. Kurumsal kimlik tasarımı yaptıran firmalar her geçen sene kendilerini geliştirerek kazançlarını ve giderlerini arttırdığı sektörde ise büyük bir saygınlık kazandığı bir gerçektir.

Kurumsal Kimlik Kapsamında Sunduğumuz Hizmetler:

Kurum ve hizmet markası yaratma

Marka Kimliği: Marka isminin bulunması, isim haklarının satın alınması, logo tasarımı, logotype tasarımı, logonun farklı alanlarda kullanımı, etikette, reklamda ve benzeri uygulamalarında kullanımını kapsamaktadır.

Amblem, Logo, Logo Type Tasarımı: Kurum kimliğini oluşturan öğelerde yazı karakteri, ölçekleme sistemi ve kurum renkleri doğru uygulanmalıdır.- Logo ve Amblemin Uygulamaları: Örneğin çok değişik kullanım alanları olan tabela ve panolar gibi kurumun kalıcı bir biçimde kamu önüne çıkan görsellerinde şirket kurumsal kimliğinin yansıtılması.

Dosya, Antetli Kağıt, Zarf, Broşür, Kartvizit Tasarımı: Güçlü ve tutarlı bir kurumsal kimlik sunabilmek için gerekli kurallar ayrıntıları ile belirtilmeli ve ölçü ve renkleri standart hale getirilmelidir.


Top