Kurumsal Kimliğin Stratejik Önemi

AnasayfaYazılarKurumsal Kimliğin Stratejik Önemi

İnsanların firmanız hakkında ne düşündüğü ya da ne söylediği sizin kurumsal kimlik çalışmanıza bağlıdır.

Nasıl algılanmak istiyorsanız kimliğinizde bunu yansıtmalısınız. Potansiyel bir müşterinizin ya da iştirakinizin logonuzu gördüğünde hissetmesini istediğiniz duyguyu önceden tasarlamalısınız. Akılda kalıcılık, içerisinde bulunduğumuz bu iletişim çağında hayati bir öneme sahip. Akılda kalıcılığın sınırlarını zorlamalısınız. Buda ancak kuvvetli bir kurumsal kimlik sayesinde olabilmektedir.

Bir kurum için kurumsal kimlik, başlangıçtan sona kadar önem arz etmektedir. Kurumlarda bir insan gibi önce doğar, sonra büyür ve ölürler. Doğumdan ölüme kadar elde edeceğiniz kar veya başarı; kurumsal kimlik stratejinizle doğru orantılıdır. İyi bir isim seçmeli, özgün bir logo tasarlatmalı ve mükemmel bir slogan keşfetmelisiniz. Üstelik her şey birbiri ile uyumlu ve orantılı olmaktadır. Kurumsal kimlik = uyumdur.

Güçlü Kurumsal Kimlik Örnekleri

COCA – COLA

Bir Amerikan şirketi olan Coca Cola, dünyanın en büyük içecek şirketlerinden biridir.  Kurulduğu 1892 yılından bu yana Coca Cola’nın girmediği ev neredeyse yok denecek kadar azdır. Yaklaşık 125 yıllık bu başarı hikâyesi günümüzde de hız kesmeden devam ediyor.  Peki Coca Cola bunu nasıl başarıyor?

Elbette güçlü kurumsal kimliği sayesinde. Coca Cola, 1892 yılından bu yana ismini, logosunu ve tercih ettiği rengi hiç değiştirmedi. Güçlü satış stratejileri ve güçlü reklam politikaları sayesinde kendi sektöründe %50 üzerinde bir Pazar payına sahip. Herkes bir Coca Cola şişesini rahatlıkla tanıyabilir. YadaCoca Cola’nın içinizi ferahlatan o kapak açma sesini düşünün. Başka hangi marka sizi bu kadar etkiledi?

Kalitesinden ziyade Coca Cola’yı başarılı yapan markanın kendine özgülüğüdür. Coca Cola’nın kendine özgü bir logosu, kendine özgü bir sloganı (Gerçek Tat) ve kendine özgür bir rengi (kırmızı) var.

Örneğin  Pepsi’yi mi tercih edersiniz yoksa Coca Cola’yı mı ? Bir Üniversitede ambalajsız kutularda yapılan testler sonucu öğrencilerin çoğu Pepsi’yi Coca Cola’ya tercih ediyor. Ama çok satması ve bilindik olması Coca Cola’yı lider yapıyor.

APPLE

Apple… Günümüzün en çok konuşulan, en büyük markalarından biri.  Apple’ı Apple yapan Steve Jobs, kurumsal kimliğin gücüne sonuna kadar inanıyordu. Steve Jobs ve Apple markasını yaratması ile ilgili hikayeleri bir tarafa bırakalım ve sonuca bakalım. Jobs, Çok sade bir isim tercih etti ve bu sadeliği yine sade ve özgün bir logo ile taçlandırdı.  Ürünleri kesinlikle teknolojinin son harikası olmayabilir fakat başarılı paketlemesi ve tanıtımı ürünleri bir teknoloji harikası gibi gösteriyor.

Apple’ın tüm dünyada kullandığı konsept aynıdır. Dünyanın neresinde olursanız olun, bir Apple mağazasına gittiğinizde aynı tasarım ile karşılaşırsınız. Masalar, ürünlerin yerleşimi ve satış görevlilerin yaklaşımları birbirlerine benzerlik göstermektedir.

Apple’ı Apple yapan uyumdur.


Top